تاریخچه کیک تولد
0
تاریخچه کیک تولد

معمولا اکثر مردم فکر میکنند که تاریخچه تولد گرفتن و یا تاریخچه کیک تولد و پخت کیک تولد نهایتا به چند دهه اخیر برمی گردد، اما این سنت به سالهای بسیار دورتری برمی گردد.

در تاریخ باستان حتی زمانی که تقویم اختراع شده بود و زمان و تاریخ را مردم می شناختند، به تاریخ تولد اهمیت نمی دادند. در صورتی که تاریخ فوت مهم بود؛ آن هم فقط برای افراد سرشناس آن دوران. اولین مردمانی که زمان تولد فرزندانشان را یادداشت می کردند و برای آنها جشن می گرفتند، قوم بابل بودند.

نقل شده است که قدیمی ترین جشن تولد و کیک تولد متعلق به یکی از فراعنه مصر در هزاران سال قبل از میلاد حضرت مسیح بوده است. مصریان همچنین به دلیل مهم دانستن مراسم تاج گذاری خدایانشان(فرعونیان)، از آن پس در این مراسمات هم شادی می کردند و با کیک تولد از خود پذیرایی می کردند.

بعد از مصریان، یونانیان هم از آن ها آموختند که در مراسمات خود باید از نوعی دسر برای پذیرایی از مهمانان خود استفاده کنند. یونانیان کیک تولد را در آن زمان برای گرامی داشتن خدایان ماه(آرتمیس)، به شکل ماه می پختند و صرف می کردند. اولین استفاده از شمع در جشن تولد هم توسط یونانیان انجام گرفت. وجود شمع روی کیک تولد ماه شکل یونانیان نشانگر درخشان بودن ماه بود. و معتقد بودند دود حاصل از سوختن شمع ها هم دعاهای آنها را به خدایانشان می رساند. بعدها  در قرن ۱۷ هم آلمان ها روی کیک تولد فرزندانشان شمع گذاشتند. در تعداد این شمع ها میان مورخان اختلاف وجود دارد.

برخی مدعی اند یکی بیشتر از سن کودک ها بوده است. که آن یک شمع اضافه، امید به آینده را می خواسته نشان دهد. روایات دیگر می گویند که تنها یک عدد شمع به نشانه ی داشتن یک سال خوب روی کیک ها قرار می دادند و کودکان آنها شمع ها فوت می کردند.

کیک تولد های امروزی

تاریخچه کیک تولد های امروزی، به قرن های ۱۷ و ۱۸ برمی گردد. در آن زمان آلمانی ها اولین کسانی بودند که برای جشن ولادت فرزندانشان سفارش کیک تولد می دادند. ابتدا کیک تولد ها در ابعاد بزرگی بودند و شباهت زیادی به نان داشتند. زیرا طعمشان هم زیاد شیرین نبود و به طعم نان نزدیک بود.

مدتی بعد شیرینی به کیک تولد وارد شد. در قرن ۱۷ بود که جزئیات به کیک تولد اضافه شد. اضافه شدن گل ها، لایه بندی شدن کیک ها، شروع پیچیدگی کیک تولد ها شد. این کیک ها قیمت بالایی داشتند و تمام مردم جامعه نمی توانستند از این کیک ها استفاده کنند. در نتیجه فقط قشر مرفه جامعه توانایی خرید و لذت خوردن این کیک تولد ها را داشتند.

در قرن هجدهم همزمان با اتفاقاتی همچون انقلاب صنعتی، به دلیل رونق کارخانجات وشرکت های مختلف از جمله شرکت های تولید وسایل و ظروف آشپزخانه، و نیز پیشرفت در پخت کیک تولد، رنگ و روی تازه ای به صنعت کیک و شیرینی بخشید.به گونه ایی که مردم در خانه های خود دیگر کیک درست نمی کردند و برای جشن تولد خود سفارش کیک تولد می دادند.  همچنین قیمت کیک تولد ها مقداری کاهش یافت تا دیگر اقشار جامعه هم بتوانند از خوردن این خوشمزه ها لذت ببرند. در حقیقت می توان شروع کیک تولد ها را مساوی با انقلاب صنعتی دانست. با این اتفاق به مرور، ایده استفاده از کیک تولد در روز تولد اشخاص در جهان همه گیر شد.

رفته رفته رسم خوردن کیک تولد در جشن تولد ها به کشور های مختلف در جهان رسید. علاوه بر این رسم دیرینه، هر کشور رسم های مخصوص به خود در جشن تولد را دارد. برای مثال مردم چین علاوه بر کیک تولد رسم دارند که نوعی غذا به نام نودل را هم درشام تولد سرو کنند.

با گذشت زمان استفاده از مواد اولیه مختلف برای تهیه کیک تولد تغییرات زیادی کرد. استفاده از کاکائو در کیک تولد که خود قدمت درازی دارد و از نوعی گیاه تهیه می شود، می توان گفت طعم و حتی ظاهر زیباتری را برای کیک تولد ها به ارمغان آورد.

استفاده از شکلات های با طعم و رنگ های مختلف، استفاده از رنگ های خوراکی متنوع، استفاده از فوندانت در تهیه ی کیک های جذاب از جمله پیشرفت ها در صنعت کیک پزی و بالاخص کیک تولد است.

امروزه از جذاب ترینها در کیک تولد، می توان به کیک های تصویری و هم چنین کیک های سه بعدی اشاره نمود. کیک های سه بعدی که طرح هیجان انگیزی را نمایان میکنند، علاوه بر طعم بسیار عالی کیک ها، حس دلنشینی را در شما و میهمانانتان بوجود خواهد آورد.

در سایت دنکوک امکان سفارش آنلاین تمامی محصولات برای برگزاری یک جشن تولد فوق العاده وجود دارد ، شما عزیزان می توانید به راحتی برای خرید تم تولد ، سفارش کیک تولد و خرید غذای تولد اقدام نمایید تا در زمانی بسیار کوتاه تحویل شما داده شود و یک زندگی شاد را تجربه کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

لطفا پاپ آپ را چک کنید.
X